Linkin Park: Meteora

Linkin Park je zvláštní skupina. Je jednou z mnoha kapel, které naskočili na americkou vlnu nu-metalu rozbouřenou především skupinami KoRn a Limp Bizkit a příjemně se na ní svezli bez nějaké zvláštní osobitosti či inovací. Z toho plyne, že v jejich rodné zemi se po Linkinech lidé zrovna neumlátí, ovšem v Čechách je tato skupina velice populární, převážně mezi teenagery, respektive mezi čtenáři BRAVA a podobných časopisů.
Nedovedu si vysvětlit, z jakého důvodu se takto děje, snad bude na vině žánr, který kapela produkuje. Nejedná se totiž o čistý nu-metal, z nahrávek Linkin parku je totiž velmi výrazně cítit hlavně pop. To nemyslím nijak urážlivě. Není divu, že neamerický náctiletý posluchač si rád pustí něco, co je „cool", co je nu-metalově tvrdé a přece se to poslouchá lépe než třeba zmíněný KoRn. Osobně jsem se dlouho stavěl ke kapele docela negativně a vlastně dodnes pochybuji, že je její hudba natolik kvalitní, jak by se nějakému naivkovi mohlo dle ohlasů českých puberťáků zdát. O to víc mě překvapila úroveň desky Meteora, která si u mne po právu vysloužila čestné místo na poličce.
Na albu naleznete celkem 12 svižných songů v typicky Linkin Parkovském stylu. Sloky jsou většinou velmi jemné, což potvrzuje zpěvákův hlas, víceméně se pohybující spíš ve výškách. Refrény klasicky chytlavé, sborové a podpořené metalovým řevem. V nu-metalu samozřejmě nesmí chybět rapové pasáže, na Meteoře výrazné především ve skladbách Somewhere I Belong, Lying From You a hlavně Nobody's Listening. Po instrumentalické stránce se také nekoná žádné zvláštní překvapení. Z cédečka můžeme jasně a čistě slyšet basovku, sólovku, bicí a samozřejmě nutný sampler.
Po hudební stránce se nejedná skutečně o nic převratného, či originálního. Popularističtější nu-metal však rozhodně není na poslouchání špatný. Snad bych jen zrovna od tohoto žánru očekával poněkud méně tklivosti. Meteora se určitě zalíbí širšímu publiku, neboť nikde neuslyšíte žádné tvrdé kytary klestící si cestu do vašich uší, ať se vám to líbí, nebo ne, ani žádné vyloženě uřvané pasáže a nakonec ani žádná sprostá slova. Těžko říct, jestli tento fakt považovat za klad, či zápor, to už záleží na vašem vkusu. Osobně jsem posluchačem, který „konzum" zrovna nemusí a písničky z Meteory se mi líbí, tudíž to beru spíš jako klad. Stylu hudby odpovídají i texty. Díky nim asi nikdo Linkin Park nebude považovat za těžké favority na Nobelovu cenu za literaturu. V textech se střídají motivy lásky s klasikou „jsem mladej, svět je blbej a nikdo mi nerozumí". Co se týče technické stránky textů, raději se nebudu vyjadřovat, neb angličtina je v tomhle ohledu velmi pitomý jazyk a nikdo se nediví, že každé druhé slovo ve všech anglických písničkách je buď „me", nebo „you". Linkin Park se naštěstí ani v těch nejklišovitějších textech nevrhli na úplný kýč, jak dokazuje například hitovka Numb. Slova „Every step, that I také is another mistake to you…" mi bohužel připadají mnohdy velmi příznačná.
Kdybych měl některé songy vyzdvihnout, budou volit kupříkladu Don't Stay, Lying For You, Faint, Breaking the Habit a samozřejmě velmi populární Numb.
Kdybych měl některé songy vyzdvihnout, budou volit kupříkladu Don't Stay, Lying For You, Faint, Breaking the Habit (téměř úplně popová, sic pohodová záležitost) a samozřejmě velmi populární Numb (s velmi chytlavou samplovanou smyčkou,kolem které se vlastně celý song točí). Jistě je zajímavostí, že poslední zmíněný hit byl vytvořen pouhé dva týdny, před začátkem nahrávaní alba a jeho „porod" byl rychlý, hladký a bezproblémový. Tím se potvrzuje, že dobrý nápad je mnohem více než křeč s nasazením tvořená třeba několik týdnů.
Technické provedení alba je perfektní a za své těžce našporované peníze toho dostanete skutečně dost. Linkin Park si například pod pojmem booklet nepředstavuje dvojlístek se seznamem skladeb a creditsem, nýbrž pořádně tučnou knížečku, ve které jsou k nalezení všechny texty umístěné mezi stylovými fotkami a graffity. Velmi dobrým nápadem je i komentář ke každé písničce, ve kterém si můžete přečíst něco o jejím vzniku. Tím pádem se jedná o nejlepší booklet, jaký se mi kdy dostal do rukou.
Celé CD má navíc přívlastek „Enhanced", takže na něm můžete najít například odkazy na přístup ke speciálním zákoutím stránek kapely, nebo krátký filmeček „The Art of Meteora". Kdyby tak tuzemské kapely od Linkinů takový přístup odkoukali! Je mi smutno, při zjistění, že na třiceti minutovém cédečku, je místo nějakých těch bonusů prostě jen spousta prázdného místa…
Meteora je spíš dobrá klasika, než nějaký převrat ve zcela nepřevratném Linkin Park. Pokud vám nevadí popularizace specifičtějších hudebních žánrů, nemáte co řešit. Linkinkovský nu- metal je místy zbytečně jemný, tklivý, utahaný a veskrze neoriginální, naproti tomu však také poslouchatelný a svěží. Možná si vás deska napoprvé nechytne, ale věřím, že časem si ji oblíbíte. Když uvážím ještě výborný booklet, dostanu velmi zajímavé a dobré cédéčko, jaké mohu jen doporučit. Jsou rozhodně mnohem horší způsoby, jak utratit sedm stovek.
Verdikt: P Zkrátka DDDNM! (Docela Dost Dobrej Nu-Metal!)
 

Valid HTML 4.01 Transitional Valid CSS!