The Simpsons: Hit & Run

Kdepak, známá americká rodinka se skutečně nevrhla na baseball, jak by se mohlo některým sportovcům podle názvu hry zdát. The Simpsons: Hit&Run vypráví takřka detektivní příběh ze Spriengfieldu, se kterým si užijete hodiny výborné zábavy.

Simpsonovi jsou fenomén známý po celém světě. Přiznám, že i já patřím do široké fanouškovské základny tohoto seriálu, neboť jej považuji za patrně jeden z nejlepších sit- comů všech dob. Simpsonovi parodují americký způsob života, střílí si z politiků, církví, nadnárodní organizací, vážených podniků, herců, zpěváků i obyčejných rodin. Seriál žije na obrazovkách už pěkných pár let a stále dokáže výborně pobavit i donutit k zamyšlení. Bohužel, pořádné herní adaptace se (stejně jako mnoho dalších seriálů) zatím nedočkal, nepočítám-li populární arkádu z počátku devadesátých let minulého století. Hit&Run je navíc konverzí z konzolí, takže se nedivte, že jsem od této hry příliš nečekal. Ovšem nakonec jsem byl příjemně překvapen. Noví herní Simpsonovi jsou ukázkou poctivé konzolové předělávky a zároveň i výbornou a zábavnou hrou.
Příběh zní docela bizarně, ale přitom zajímavě. Ve Springfieldu ze náhle objevují podivné mechanické vosy s kamerkami, tajemné černé dodávky se satelitem na střeše maskující se za rozvážku pizzy.Při tom všem navíc Krusty začíná s propagací nové Buzz Coly, jež hypnotizuje každého, kdo ji pozře. Co to má všechno znamenat? Homer myslí, že na vině je pan Burns, Líza viní mimozemšťany a Bart zase obřího mechanického dinosaura. Každopádně, „pravda je někde venku", takže hráči nezbývá než se chopit nažloutlých postav a v sedmi levelech celou záhadu rozhřešit.
Homer myslí, že na vině je pan Burns, Líza viní mimozemšťany a Bart zase obřího mechanického dinosaura.
V Hit&Run se vaší klávesnicí postupně podvolí Homer, Bart, Líza, Marge a taky Apu – prodavač v Kwik-E-Martu. Jistě jste zaregistrovali, že počty postav a levelů jaksi nesedí. V kůži Homera a Barta totiž odehrajete celkem čtyři levely. Celkovou koncepcí je hra překvapivě klonem GTA. Srovnávání obou her je však příliš zavádějící a navíc bezpředmětné, než abych se do něj pouštěl. Snad stačí říct, že Hit&Run je oproti gétéáčku mnohem přímočařejší, méně rozsáhlý, poskytuje méně volnosti a jednotlivé úkoly se do značné míry víceméně opakují.

Vždy je třeba buď někam dojet, někomu ujet, či někoho zlikvidovat, samozřejmě, že mise nejsou nikdy zcela identické a vždy jsou nějak ozvláštněny, takže se po čase nedostavuje nuda. Naopak, ať plníte jakýkoliv úkol, vždy je třeba jezdit pekelně rychle, zběsile a přitom opatrně, abyste své přibližovalo nerozmlátili na kusy. Vozidla v Hit&Run se ovládají silně arkádovitě a hlavně velmi dobře, takže si divokých honiček užijete plnými doušky, aniž byste třikrát za pět minut vykřikovali nadávky na tupé ovládání. Zajímavostí je v tomto případě význam policie ve hře. Náčelník Wiggum je docela tolerantní (ale taky dost líný) člověk a bude vám ignorovat jakékoliv přečiny proti zákonů (přejíždění chodců, bouračky, ničení soukromého i státního majetku), pokud jich ovšem nespácháte příliš. Pak se ukazatel v rohu obrazovky naplní a máte v patách policejní vozidla. Uniformovaní příslušníci vás sice v Hit&Run maximálně pokutují a tím pádem oberou o 50 mincí (v okolí se jich válí stovky), horší je, že vám svými agresivními nájezdy často překazí poklidné plnění úkolu mise.
Herní Springfield není žádné město neřestí, takže zde vlastně neexistuje surové násilí ani smrt. Vaše postava nemůže zemřít a skupina chodců je po nájezdu autobusu prostě jen odhozena do dáli. Oproti GTA a jemu podobných titulů také nedisponujete žádnými zbraněmi. Jediným možným útokem je kopnutí. Zní to suše, ale je to zábava. Jen si to představte, nakopat v kůži Homera do zadku pana Burnse, nebo v těle Lízy skopnout dotěrného Milhousse do vodopádů…

Na každém kroku napříč hrou lze vysledovat přímé odkazy k seriálu. Jde například o spoustu drobných vtipků, které znalce Simpsonů určitě potěší. Mluvím třeba o zmrzlém důchodci v Kwik-E-Martu, testeru lásky u Vočka, nebo o popleteném Hansovi na springfieldském odboru dopravy. Krom populárních postav (potkáte profesora Frinka, ředitele Skinnera, Komiksáka a spoustu dalších známých person) jistě zaujme i možnost nákupu speciálních obleků a aut za mince, jež se sypu z každého rozbitého předmětu, ale nejvíce jich získáte při destrukci automatů s Buzz Colou, nebo ničení oněch mechanických kameroidních vos.
Slušivé oblečky, jenž můžete na několika místech nakoupit se ve hře nevyskytují jen tak zbůhdarma. Oděním do nich bývá podmíněno splnění určitých misí a hlavně se v jejich oblékání budou vyžívat simpsonofilní závisláci. Narazíte třeba na Margeinu policejní uniformu, nebo Lízin kostým Floredy, který pro ni sestavil Homer ze dvou matrací a provázku.

S auty se to má tak, že po ulicích samozřejmě jezdí obyčejná doprava, kterou můžete rovněž využívat. Nekoná se ovšem brutální tahání řidiče za límec ven, ve stylu GTA. Nasednete vždy jako spolujezdec a ochotnému občanu springfieldskému, jenž sedí za volantem prostě jen budete říkat, kam má jet. (V praxi to má pochopitelně úplně stejný efekt, jako byste řídili sami, to dá rozum.) Zajímavější je nakupování různých speciálních vozidel, jejichž výběr je většinou podmíněn plněním různých speciálních úkolů, pouličních závodů, nebo sázením. Mnoho přibližidovadel lze samozřejmě i poctivě nakoupit a opět je použití vybraných exemplářů nutné pro splnění některých misí. Osedláte kupříkladu Pána pluhaře (King Plow), nebo bizarní vozítko speciálně vyrobené pro Homera (Car Built for Homer), či vznášedlo profesora Frinka. Auta se liší především různou akcelerací, rychlostí, stabilitou a odolností, proto je třeba pečlivě vybírat vozidlo na každou misi. O zakoupená vozidla nikdy nepřijdete, můžete si je totiž kdekoliv přivolávat z telefonních budek a kdykoliv je opravovat, dokonce lze i úplně rozbitý vrak renovovat na zbrusu nový pojízdný kočkolap.
O zakoupená vozidla nikdy nepřijdete, můžete si je totiž kdekoliv přivolávat z telefonních budek a kdykoliv je opravovat, dokonce lze i úplně rozbitý vrak renovovat na zbrusu nový pojízdný kočkolap.
Další dárky pro simpsonofily se skrývají v podobě sběratelských kartiček rozesetých po celém Sprigfieldu, přičemž každá obsahuje popis některé ze známých epizod seriálu. Zkrátka, Hit&Run je rájem pro fanoušky slavné nažloutlé rodinky.
Lokace jsou taktéž super. Virtuální Springfield je rozdělen na několik úseků, tudíž vždy máte k dizpozici jen část města, ale to vůbec nevadí, alespoň to přispívá k lepší orientaci, kterou ještě umocňuje perfektní navigační systém. Krom obligátní šipečky a minimapy totiž ještě obnáší naznačení směru zobrazené přímo na vozovce, díky tomu je nemožné zabloudit i při adrenalinových honičkách ,kterých si užijete až až.
Město je zpracované velmi pěkně a stylově. Grafický engine hry sice nepoužívá high- polygonové modely a všechny textury jsou velmi jednoduché, ovšem i proto nádherně vyniká podstata seriálové kresby. Hit&Run vypadá na pohled zkrátka velmi pěkně a přitom jsou HW nároky směšně nízké. Vůbec nejkrásnější pastvy pro oči si užijete v posledním, pseudo- hororově laděném, levelu, kdy po městě létají čarodejnice na košťatech a místo aut jezdí umrlci ve svých rakvích.

Zmínku zasluhuje i skvělá seriálová hudba a hlavně excelentní dabing, i když odvyknout tomu našemu, českému je trochu těžké. Přerodu z konzolové na PC verzi není co vyčítat. Hra se dá ovládat buď jen klávesnicí, nebo kombinací klávesnice+myš a obojí je bez výhrad použitelné. Snad až na občasné potíže s kamerou.
The Simpsons: Hit&Run je jednoduchý a přitom nádherně hratelný, nápaditý a zatraceně zábavný klon GTA (osobně jsem se u této hry bavil více než u Vice City a San Andreas dohromady). Hlavní pilíř zábavy tkví v napjatých a vskutku adrenalinových automobilových honičkách a neuvěřitelné řadě vtípků, odkazujících k původnímu seriálu. Hit&Run je pro normální smrtelníky zkrátka velmi dobrá a zábavná hra, pro fanoušky Simpsonů jde o jednu z nejlepších her na světě. A nejsou to jen prázdná slova.
Verdikt: Nejlepší hra se Simpsonovými v hlavní roli a zároveň velmi zábavný GTA klon.
 

Valid HTML 4.01 Transitional Valid CSS!